Komornik Sądowy Małgorzata Łepek

PROFESJONALNA EGZEKUCJA KOMORNICZA

Czy komornik może zająć zasiłek macierzyński?

kancelaria komornicza ciechanów

      W toku postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko dłużnikowi komornik ustala składniki majątkowe, z których egzekucja może doprowadzić do zaspokojenia roszczenia objętego tytułem wykonawczym.

         Egzekucja może być prowadzona między innymi z wierzytelności przysługującej dłużnikowi z tytułu umów cywilno-prawnych czy z wynagradzania za pracę dłużnika.

       Często pojawia się pytanie czy komornik może skierować egzekucję również do zasiłku macierzyńskiego przysługującego dłużnikowi?

        Zasiłek macierzyński nie jest tożsamy z wynagrodzeniem za pracę jednakże komornik w toku postępowania egzekucyjnego może skierować egzekucję również do niego.

       Zajęcie świadczenia (zasiłku macierzyńskiego) następuje na podstawie art. 140 ust 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń społecznych zgodnie z którym:

 

– świadczenia alimentacyjne mogą być zajęte do wysokości 60% świadczenia,

 

– należności związane z odpłatnością za pobyt w domach pomocy społecznej, odpłatnością za pobyt w zakładach opiekuńczo-leczniczych, odpłatnością za pobyt w zakładach pielęgnacyjny-opiekuńczych mogą być zajęte do wysokości 50% świadczenia,

 

– inne należności mogą być egzekwowane do wysokości 25% świadczenia;

 

 

 

   Wobec powyższego z uwagi na art. 140 ust.1 ustawy o emeryturach i rentach komornik może zająć 25% zasiłku macierzyńskiego, a jeżeli prowadzone postępowanie ma na celu egzekucję świadczeń alimentacyjnych 60% przysługującego zasiłku macierzyńskiego.